Technologie

SunExtra

Co to vlastně je fotovoltaika?

Fotovoltaika je metoda přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách ve fotovoltaických panelech. Ve fotovoltaických panelech se vyrábí stejnosměrný elektrický proud, který se v měniči (střídači) transformuje na proud střídavý. Jednoduchý, levný, ekologický proces výroby elektřiny, jehož jediným výrazným slabým místem je nesoulad mezi časovou křivkou produkce a časovou křívkou spotřeby (max. produkce v létě vs. max spotřeby v zimě, max produkce v poledne vs. max spotřeby večer). 

SunExtra

Výkon fotovoltaické elektrárny

Výkon fotovoltaické elektrárny je dán instalovanými fotovoltaickými panely a slunečním svitem. Z pohledu fotovoltaických panelů záleží výkon na typu, rozměru, kvalitě panelu. Z pohledu slunečního svitu, se jedná o to, kolik "slunce" dopadne na panel - jak jsou panely zastínené, na způsobu instalace (orientaci, sklonu) a jak jsou čisté. Výkon fotovotlaického panelu se vyjadřuje v jednotce kWp (kilowatt-peak). Je to jednotka špičkového výkonu panelu. Pro rychlou orientaci - 1 m2 panelů = 200 Wp = 200 kWh elektrické energie / rok. Z pohledu orientace a sklonu - zažité dogma o ideální orientaci na JIH: při orientaci na jih je výkon nejvyšší, ale na druhou stranu orientace na VÝCHOD a ZÁPAD je efektivnější (sice ztratíme cca 10% výkonu, ale více vyrábíme dříve ráno a později večer, což koresponduje s tím, že většinu energie potřebujeme ráno a večer). Ideální sklon panelů je 15° - 30°. Maximální instalovaný výkon panelů pro rodinné domy z pohledu legislativy je 50 kWp.

SunExtra

Jednotlivé komponenty systému

Základní komponenty systému fotovoltaické elektrárny jsou: fotovoltaické panely, měnič (střídač) a baterie. Dalšími případnými komponenty systému jsou: wattrouter, optimizér a wallbox (autonabíječka). V naší nabídce najdete značky střídačů Deye, Goodwe, Huawei, SoFar, SolaX, Victron. Baterie používáme stejných značek jako střídač nebo např. Pylontech a BYD. Panely odebíráme dle požadavků klienta, nejčastěji volíme značku Leapton další jsou např. Canadian Solar, eArc, Jinko Solar, Longi, SunPro.

SunExtra

Montáž fotovoltaického systému

Montáž fotovoltaické elektrárny rodinného domu není technologicky náročná operace. Na základě vypracovaného projektu se instalují solární panely na střechu domu, měnič a baterie se instaluje do technického zázemí domu. Samotná montáž se standardně realizuje v průběhu dvou - tří pracovních dní. V případě, že je potřeba nějakého zásahu do střechy (životnost panelů bývá větší, než standardní životnost střešní krytiny), tak se panely během pár hodin dají demontovat a během páru hodin znovu instalovat. Během instalace se na místě s našimi techniky určitě domluvíte česky a není problém s speciálními požadavky.

SunExtra

Provoz fotovoltaické elektrárny

Provoz fotovoltaické elektrárny je automatický a nevyžaduje aktivní přístup uživatele. Naše společnost nabízí monitoring, dohled, revize a servis provozu. Servisní služby nabízíme i v režimu vzdáleného přístupu s on-line vyhodnocováním správnosti funkčnosti a automatickou detekcí případných anomálií. Pro klienty ostatních firem nabízíme pozáruční servis a služby jako například estetická úprava rozložení panelů.

Domluvte si bezplatnou konzultaci

Nejste si jisti výběrem správné sestavy? Máte otázky ohledně dotací? Nebo máte specifický požadavek? Domluvte si konzultaci s našim expertem, který vám na všechny vaše otázky odpoví.

Aktuální stav
Aktuální stav

Instalujeme do 30 dní od podpisu smlouvy