Technologie
Co to vlastně je fotovoltaika?
Fotovoltaika je metoda přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách ve fotovoltaických panelech. Fotovoltaické panely vyrábí stejnosměrný elektrický proud, který se v měniči (střídači) transformuje na proud střídavý.
Jedná se o jednoduchý, levný a ekologický (zcela bezemisní) proces výroby elektřiny. Náklady na provoz fotovoltaické elektrárny jsou nulové, po počáteční investici je tak již vyrobená elektřina zcela zdarma.
Jediným výrazným slabým místem je nesoulad mezi časovou křivkou produkce a obvyklou časovou křívkou spotřeby (vyšší produkce v létě vs. vyšší spotřeba v zimě, vyšší produkce v poledne vs. vyšší spotřeba večer).
Výkon fotovoltaické elektrárny
Výkon fotovoltaické elektrárny je dán instalovanými fotovoltaickými panely a slunečním svitem. Z pohledu fotovoltaických panelů závisí výkon na typu, rozměru a kvalitě panelu. Z pohledu slunečního svitu záleží na tom, kolik "slunce" dopadne na panel. Výkon je tak ovlivňován zastíněním panelů, způsobem instalace (orientace, sklon) a také čistotou panelů.
Výkon fotovoltaického panelu se vyjadřuje v jednotce kWp (kilowatt-peak). kWp měří výkon při standardních podmíkách slunečního svitu. Pro rychlou orientaci v našich podmínkách - 1 m² panelů vyrodukuje cca 0,2 kWp = 200 kWh elektrické energie za rok.
U orientace panelů záleží na spotřebě elektřiny a slunečních podmínkách objektu. Nejvyššího výkonu lze dosáhnout orientací panelů na JIH. Jižní orientace však nemusí být vždy ideální volbou. Například v případě zastínění jižní strany nebo v případě velmi nízké spotřeby v poledne a odpoledne. Při orientaci panelů na VÝCHOD a ZÁPAD je sice výkon o cca 10 % nížší, ale za to může být výhodnější produkovat energii ráno a večer, kdy dochází k nejvyšší spotřebě. Ideální sklon panelů je 15° - 30°. Maximální instalovaný výkon panelů pro rodinné domy z pohledu legislativy je 50 kWp.
Jednotlivé komponenty systému
Základními komponenty systému fotovoltaické elektrárny jsou fotovoltaické panely, měnič (střídač) a baterie. Dalšími případnými komponenty systému jsou: wattrouter, optimizér a wallbox (autonabíječka).
V naší nabídce najdete značky střídačů Deye, Goodwe, Huawei, SoFar, SolaX, Victron. Baterie používáme stejných značek jako střídač nebo např. Pylontech a BYD. Některé baterie jsou totiž kompatibilní jen se střídači určitých značek. Panely vybíráme dle požadavků klienta, nejčastěji volíme značku Leapton, ale spolupracujeme i s dalšími značkami jako Canadian Solar, eArc, Jinko Solar, Longi, SunPro.
Montáž fotovoltaického systému
Montáž fotovoltaické elektrárny trvá přibližně 2 až 3 dny. Na základě vypracovaného projektu se instalují fotovoltaické panely na střechu, měnič a baterie se instalují do technického zázemí domu.
Životnost panelů bývá větší, než standardní životnost střešní krytiny. V případě potřeby zásahu do střechy (oprava, nátěr, kompletní rekonstrukce atd.), je možné panely během pár hodin demontovat a poté znovu nainstalovat.
Provoz fotovoltaické elektrárny
Provoz fotovoltaické elektrárny je plně automatický a nevyžaduje žádné zásahy uživatele. Poskytujeme monitoring, revize a záruční i pozáruční servis. Servisní služby nabízíme i v režimu vzdáleného přístupu s on-line vyhodnocováním správného fungování a automatickou detekcí případných chyb. Pro klienty ostatních firem nabízíme pozáruční servis a audit FVE.
Domluvte si bezplatnou konzultaci
Nejste si jisti výběrem správné sestavy? Máte otázky ohledně dotací? Nebo máte specifický požadavek? Domluvte si konzultaci s našim expertem, který vám na všechny otázky odpoví.