Technologie

SunExtra

Základní informace o fotovoltaice

Fotovoltaika je metoda přeměny slunečního záření na elektřinu s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách ve fotovoltaických panelech. Ve fotovoltaických panelech se vyrábí stejnosměrný elektrický proud, který se v měniči (střídači) transformuje na proud střídavý. Jednoduchý, levný, ekologický proces výroby elektřiny, jehož jediným výrazným slabým místem je nesoulad mezi časovou křivkou produkce a časovou křívkou spotřeby (max. produkce v létě vs. max spotřeby v zimě, max produkce v poledne vs. max spotřeby večer). 

SunExtra

Výkon fotovoltaické elektrárny

Výkon fotovoltaické elektrárny je dán instalovanými fotovoltaickými panely a slunečním svitem. Z pohledu fotovoltaických panelů záleží výkon na typu, rozměru, kvalitě panelu. Z pohledu slunečního svitu, se jedná o to, kolik "slunce" dopadne na panel - jak jsou panely zastínené, na způsobu instalace (orientaci, sklonu) a jak jsou čisté. Výkon fotovotlaického panelu se vyjadřuje v jednotce kWp (kilowatt-peak). Je to jednotka špičkového výkonu panelu. Pro rychlou orientaci - 1 m2 panelů = 200 kWp = 2 MWh elektrické energie / rok. Z pohledu orientace a sklonu - zažité dogma o ideální orientaci na JIH: při orientaci na jih je výkon nejvyšší, ale na druhou stranu orientace na VÝCHOD a ZÁPAD je efektivnější (sice ztratíme cca 10% výkonu, ale více vyrábíme dříve ráno a později večer, což koresponduje s tím, že většinu energie potřebujeme ráno a večer). Ideální sklon panelů je 15° - 30°. Maximální instalovaný výkon panelů pro rodinné domy (mikrozdroje) z pohledu legislativy je 10 kWp.

SunExtra

Jednotlivé komponenty systému

Základní komponenty systému fotovoltaické elektrárny jsou: fotovoltaické panely, měnič (střídač) a baterie. Dalšími případnými komponenty systému jsou: wattrouter, optimizér a wallbox (autonabíječka). 

SunExtra

Montáž fotovoltaického systému

Montáž fotovoltaické elektrárny rodinného domu není technologicky náročná operace. Na základě vypracovaného projektu se standardně jedná o montáž solárních panelů na střechu domu, instalaci měniče a baterie do technického zázemí domu a zapojení do sítě. Samotná montáž se standardně realizuje v průběhu dvou - tří pracovních dní. V případě, že je potřeba nějakého zásahu do střechy (životnost panelů bývá větší, než standardní životnost střešní krytiny), tak se panely během pár hodin dají demontovat a během páru hodin znovu instalovat.

SunExtra

Provoz fotovoltaické elektrárny

Provoz fotovoltaické elektrárny je automatický a nevyžaduje aktivní přístup uživatele. Naše společnost nabízí monitoring, dohled, revize a servis provozu. Servisní služby nabízíme i v režimu vzdáleného přístupu s on-line vyhodnocováním správnosti funkčnosti a automatickou detekcí případných anomálií.

Domluvte si bezplatnou konzultaci

Nejste si jisti výběrem správné sestavy? Máte otázky ohledně dotací? Nebo máte specifický požadavek? Domluvte si konzultaci s našim expertem, který vám na všechny vaše otázky odpoví.

Akční nabídka
panels
Do konce akce zbývá:

10 000Kč sleva pro prvních 50 instalací